Ukládání tuků
Špatně jíte. Konzumace vysoce zpracovaných potravin a nápojů s velkým množstvím cukru vede k tloustnutí a může být i příčinou přibírání na určitých místech. Pokud máte nadměrnou zálibu v sacharidových jídlech, hrozí vám ukládání tuku na stehnech. Konzumace sladkých, ale i silně solených jídel pro změnu způsobuje faldíky na kolenou, a to v důsledku vzniku nadměrného množství tekutiny. Pozor si dejte i na nadměrné množství trans tuků, které se nacházejí ve smažených jídlech i průmyslově zpracovaných potravinách. Způsobují ukládání tukových zásob v oblasti břicha. WHO doporučuje obsah trans mastných kyselin v jídelníčku držet pod jedním procentem z celkového příjmu. Na druhou stranu řada odborníků tvrdí, že žádná potravina na světe neovlivní, kam se daný tuk uloží. Podstata je především v genetice a hormonech.
Pijete moc alkoholu. Ten má nejen negativní vliv na hubnutí a je jedním z hlavních příčin vzniku obezity, ale ve velkém množství způsobuje také záněty, onemocnění jater a další potíže. Kromě toho nadměrné množství kalorií přijatých z alkoholu se částečně ukládá jako břišní tuk, avšak není to podmínkou. Jde o celkovou energetickou bilanci. Pokud však nechcete riskovat „pivní břicho“, snažte se pití alkoholu omezit či jej úplně vynechte.
Málo spánku, nadmíra stresu Souvislost mezi nedostatkem spánku a nabíráním tuku potvrdilo mnoho studií a odborníků, přičemž ukládání tuků ovlivňují i různé poruchy spánku jako například spánková apnoe. Častou příčinou přibírání na váze, v tomto případě především ukládání tuku na břiše, je rovněž stres, a to v důsledku stresového hormonu kortizolu. „Nadbytek kortizolu přispívá k ukládání tuku v oblasti břicha. Navíc mnozí mají tendenci se ve stresu přejídat, což je dalším krokem k přibírání,“ varuje trenér Ptáček.
Nemáte v rovnováze střevní mikroflóru. Ve střevech žijí stovky druhů bakterií, přičemž zdravý mikrobiom je zásadní pro zdraví i zdravou hmotnost. V případě, že je mikroflóra v nerovnováze, má to nejen negativní vliv na ukládání břišního tuku, ale hraje to roli i při rozvoji obezity, zánětlivých, nádorových, metabolických, psychických, alergicích, autoimunitních i kardiovaskulárních onemocnění. Z toho důvodu je velice důležité o mikrobiom pečovat. Jezte kvalitní potraviny včetně těch fermentovaných a dostatek zeleniny s vlákninou. Vyhýbejte se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám a nadbytku cukrů. Příčinou ukládání tuku může být také nedostatek bílkovin.
Máte hormonální problémy. Pokud se trápíte se štítnou žlázou, vlivem hormonu se tuky mohou začít více ukládat na bocích. U menopauzy, kdy dochází k poklesu hladiny estrogenu, dochází pro změnu k ukládání tuku do oblasti břicha. Některé ženy v přechodu přiberou více, jiné méně. Ovlivňuje to genetika, ale i věk, ve kterém menopauza začne. Vliv mají i geny. Podle jedné švédské studie je ukládání tuků na určitých místech ovlivněno genetickými faktory. Zajímavé však je, že geny tímto způsobem působí převážně u žen. U mužů je vliv genů na ukládání tuků v určitých partiích podstatně nižší.