Test rostlinných imitací sýrů: Chybějí bílkoviny i rozumný důvod, proč je jíst
Mají pověst potravin soucitných s přírodou i naším zdravím, přitom je většina náhražek sýrů z kokosového tuku či ořechů málo zdařilým, ale o to dražším pokusem o nutriční zázrak. Klidně je ochutnejte, ale natrvalo do vyváženého jídelníčku nepatří.
Výrobky mléčné, to je marné, jsou blahodárné a věčné, trylkoval pan řídící Vávra ve filmu Ať žijí duchové. Na konci 70. let si ještě byl jist svou pravdou… Ten bláhový naiva! Téměř po půlstoletí ovšem dostalo mléko punc potížisty, kvůli němuž trpí stračeny, naše zdraví i příroda. Jak mnoho internetových věrozvěstů zdůrazňuje, mléko je pro člověka nepřirozené, je příčinou civilizačních chorob, obezity i rakoviny, tělo si zanášíme alergeny, bakteriemi, dokonce hormony a ještě urychlujeme stárnutí. Navrch si ničíme kosti, protože velký příjem vápníku z mléka zvyšuje riziko zlomenin.
Ne, to není černý humor ani nadsázka, ale realita 21. století. I Čechů, kteří omezují konzumaci živočišných produktů a nahrazují je těmi z rostlin, přibývá. Podle průzkumu společnosti FMCG Gurus pro organizaci ProVeg Česko je jich téměř 40 procent.
Je jasné, že se takovému trendu přizpůsobuje i potravinářský průmysl, tudíž máme rostlinné náhražky kdečeho, včetně sýrů.
Jenže… Zatímco většinu sýrů vnímají odborníci na výživu jako zvlášť přínosnou součást zdravého jídelníčku, jejich imitace považují – diplomaticky řečeno – za nutričně i chuťově nepovedené experimenty.
A výsledky aktuálního testu MF DNES, který se zaměřil na patnáct rostlinných variant plátkových sýrů, žervé a mozzarelly, jim dávají za pravdu. Bohužel…
Haló, bílkoviny, kde jste?
Většina sýrů, ať má jakoukoli formu, přináší organismu zásadní nutriční benefity. Toť prostá biochemie, žádné čáry máry.
Tím nejdůležitějším jsou plnohodnotné bílkoviny čili proteiny s kompletní sadou esenciálních aminokyselin, které jsou pro organismus nenahraditelné. Jsou totiž základem pro stavbu a fungování všech našich tkání – svaly, chrupavky, vlasy, krev, hormony, enzymy by bez bílkovin jednoduše nemohly existovat ani správně fungovat. A jejich nedostatek se může projevit třeba rychlejším přibíráním či stárnutím.
„Abyste se cítili dobře a udrželi si zdravou váhu, je optimální denní příjem 1 g až 1,6 gramu bílkovin na kilogram váhy. Aby měly stejný přínos rostlinné bílkoviny, je potřeba zvýšit dávku o 25 procent,“ vysvětluje lékařka Václava Kunová, jež se na webu Rozumnehubnuti.cz věnuje zdravé výživě.
Leč ouha! Jak zvýšit příjem rostlinných bílkovin, když většina imitací neobsahuje vůbec žádné? V nutriční tabulce je u osmi vzorků z patnácti čistá nula, případně údaj <0,5 gramu, další tři mají jen zlomek toho, co najdete v mléčných originálech. Slušnou porci proteinů obsahují pouze náhražky žervé. „Jsou totiž vyrobeny z mandlí, kešu nebo slunečnicových semen, ve kterých bílkoviny jsou, ale mají jiný profil aminokyselin,“ upozorňuje nutriční terapeutka Hana Střítecká z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty UK v Hradci Králové.
Hromada tuku, který ucpává tepny…
Zatímco bílkovin mají náhražky sýrů opravdu poskrovnu, tuku mají dost. Co dost! Až příliš! Navíc je plný nasycených mastných kyselin, jejichž množství bychom měli v jídelníčku pečlivě kontrolovat. Vyjádřeno čísly, nasycené tuky by neměly tvořit víc než 10 procent celkového příjmu energie, tedy asi 20 g až 25 g za den.
Abychom mléčné výrobky nedělali lepšími, ani ony nemají tuku málo a nasycených mastných kyselin jakbysmet. „Jejich podíl je nižší – mezi šedesáti a sedmdesáti procenty. Kokosový tuk, z něhož bývají imitace vyrobeny, má nasycených tuků devadesát procent,“ připomene nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy. A Hana Střítecká doplní: „Zatímco v mléčném tuku je rizikových aterogenních mastných kyselin zhruba čtyřicet procent, v kokosovém je jich až sedmdesát procent.“
Na vysvětlenou: Aterogenní mastné kyseliny zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, lidově ucpávají tepny, tudíž posilují riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Nic pěkného, zvlášť když uvážíme, že se podobné výrobky prodávají v odděleních se zdravou výživou.
A ještě obaluje tělo…
Velký podíl tuku a minimum bílkovin ve stravě má ještě jeden nepřehlédnutelný následek, totiž tloustnutí. A o něm neradi slyší zapřísáhlí vegani stejně jako masožrouti.
„Bílkoviny zvyšují pocit zasycení, pomáhají zachovávat svalovou hmotu – a naopak spalovat tuky, protože zrychlují metabolismus,“ líčí Václava Kunová a popisuje, že je štěpení bílkovin pro náš organismus podstatně náročnější než přeměna tuků. Odborně se téhle energii potřebné k trávení a zpracování potravy říká termický efekt. Pokud totiž tělo spaluje bílkoviny, spotřebuje na to asi 30 procent nabyté energie, kdežto v případě tuků nestojí výdej za řeč.
Pokud se tedy budete držet rostlinné stravy, ale nechcete mimoděk přibírat, důkladně studujte v nutričních tabulkách poměr tuků a bílkovin, abyste nedopadli jako jistá klientka obezitologické ambulance. V dobré víře, že ještě posílí účinek diety a upevní zdraví tím, že vymění mléčné výrobky za jejich rostlinné alternativy, si tělo obalila dvěma kilogramy tuku navíc.
Žádné mykotoxiny. A skoro žádný vápník
Abychom však výrobky z kokosu, mandlí, kešu či slunečnice jen nehaněli, laboratoř Eurofins, která měla za úkol hledat v rostlinných i mléčných výrobcích stopy mykotoxinů a vápník, vydala pozitivní verdikt: nebezpečné aflatoxiny či ochratoxin, které produkují plísně, se nenašly.
Jenže chyběl také přijatelný obsah vápníku. Čest výjimkám, do nichž ho výrobci přidávají ve formě citronanů nebo mléčnanu vápenatého. V imitacích z jader a semen se sice vápník vyskytuje přirozeně, ale žádné omračující množství ho není.
Přitom obyčejný eidam za pár korun poskytne ve 100 gramech přibližně 900 miligramů vápníku, tedy tolik, kolik ho potřebujeme pro zdravé kosti, zuby, svaly, srdce, cévy i nervy. „Vápník v mléce doplňují laktóza, vitamin D a některé aminokyseliny, tudíž ho tělo dokáže vstřebat přibližně ze třiceti procent, u vápníku z rostlinné potravy je to maximálně deset procent,“ objasňuje Hana Střítecká, že využitelnost minerální látky ze semen či ořechů znesnadňují neviditelní sabotéři – fytáty či šťavelany.
Chce to dobře plánovat
Byla by však mýlka si myslet, že jsou sýry a živočišné bílkoviny vůbec ve stravě dospělých a rozumných lidí absolutně nenahraditelné. Určitě je možné jíst čistě rostlinně, jen to znamená nelitovat času na plánování a peněz na nákup zeleniny, ovoce, semen, olejů, ořechů a vitaminů. A podobné rádoby sýry brát jen jako výjimečný výstřelek.
„Zajímavou alternativou je třeba použití tofu natural, které je vyrobeno podobně jako živočišné sýry srážením sójového ‚mléka‘ a jeho benefity jsou i vysoké obsahy bílkovin a minerálních látek, a to včetně vápníku,“ nabízí slušnou náhradu za sýr Eva Hemmerová z organizace ProVeg Česko.
Rezignovat ovšem na mléčné výrobky v době, kdy tělo potřebuje vápník obzvlášť akutně, by bylo přinejmenším neprozřetelné. „Hlavně ženy čelí vyššímu riziku nedostatku vápníku. Víc než kdy jindy ho potřebují v těhotenství, když kojí, v menopauze, aby předcházely řídnutí kostí, a ve stáří,“ vypočítává Věra Boháčová. A neopomene apelovat na rodiče, aby mléko, sýry či jogurty rozhodně zařadili do jídelníčku dětí a dospívajících: „V téhle době dokáže lidské tělo ukládat do kostních tkání nejvíc vápníku. Dostatečné vybudování kostní hmoty v dětství přitom funguje jako prevence osteoporózy ve stáří.“
Protokol testu
- Aktuální test jsme zaměřili na rostlinné imitace různých druhů sýrů – plátkových polotvrdých, čerstvých typu žervé a mozzarelly. Ačkoli jsou sýry důležitou a zdraví mimořádně prospěšnou součástí jídelníčku, kvůli etickým, zdravotním či enviromentálním důvodům stále více Čechů volí čistě rostlinné náhražky živočišných bílkovin.
- Test platila MF DNES ze svého rozpočtu. Jednotlivé vzorky stály od 32,90 Kč do 145,90 Kč za balení.
- Do testu jsme zařadili celkem patnáct rostlinných vzorků – vždy po pěti od jednoho typu. Abychom měli srovnání, ke každé kategorii jsme přidali také jeden mléčný originál (plátkový sýr typu eidam, čerstvý sýr žervé a mozzarellu). Protože je většina rostlinných imitací založena na kokosovém tuku s vysokým podílem nasycených mastných kyselin, vybírali jsme záměrně mléčné výrobky s vyšším obsahem tuku (plátkový sýr i mozzarellu s min. 45 % tuku v sušině).
- Vzorky jsme koupili v kamenných obchodech s potravinami (HM Kaufland, HM Globus), v e-samoobsluze Rohlik.cz, na nákupní platformě Allegro a v e-shopu s rostlinnou stravou PURO shop.
- Test jsme rozdělili na dvě části: laboratorní analýzy, jichž se ujaly laboratoře z mezinárodní skupiny Eurofins Group, a hodnocení složení, výživových hodnot i senzorických vlastností dvěma nutričními terapeutkami – Věrou Boháčovou z Fóra zdravé výživy a Hanou Stříteckou z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. O konzultaci jsme požádali také lékařku Václavu Kunovou, jež provozuje webové stránky Rozumnehubnuti.cz.
- Při hodnocení nutričních údajů (podíl tuků, nasycených mastných kyselin, bílkovin či soli) jsme jako východisko vzali informace, které musí výrobci povinně zveřejňovat na obalech. Cílem laboratorních testů proto bylo hledat rizikové mykotoxiny, které se objevují zvlášť v rostlinných imitacích z ořechů, a stanovit obsah vápníku.
- V laboratoři se ukázalo, že žádné mykotoxiny (aflatoxiny, ochratoxin A) ve vzorcích nebyly.
- Nutriční terapeutky se zaměřily hlavně na porovnání obsahu tuku a nasycených mastných kyselin v něm, bílkovin, soli a vápníku v mléčných a nemléčných vzorcích, jejich složení (skladbu surovin, použité tuky a aditiva) i srovnání vůně, chutě či konzistence výrobků.
- Na celkové hodnocení a pořadí mají vliv i ceny výrobků, jež jsou s ohledem na použité suroviny mimořádně vysoké.
Čerstvý sýr a jeho imitace
Lučina Svěží žervé neznámkováno
Výrobce: Savencia Fromage & Dairy
Země výroby: ČR
Koupeno: Rohlik.cz
Cena: 43,90 Kč / 140 g (31,40 Kč / 100 g)
Složení: tvaroh 79 %, syrovátka, sůl
Odborné hodnocení: Složení je jednoduché a ryzí – jen tvaroh, syrovátka a trocha soli. I když čerstvý sýr obsahuje 22 g tuku, nasycených mastných kyselin (MK) je kolem 60 %, podíl rizikových aterogenních je přitom nižší (cca 40 %), navíc je na mléčný tuk vázán i vitamin D. Tvaroh, z něhož je Lučina vyrobena, je zdrojem plnohodnotných bílkovin. Vápníku je méně, ale je dobře vstřebatelný, soli je přijatelné množství.
Chuť: Lučina je lehce drolivá a krémově mazlavá, její chuť čistá, mléčná, po tvarohu jenom lehce nakyslá. Slanost není vtíravá, pouze podtrhuje přirozené a svěží aroma čerstvého sýru.
Nurishh Plant Based Spread známka 1,9
Výrobce: Bel SA
Země výroby: Francie
Koupeno: Rohlik.cz
Cena: 59,90 Kč / 130 g (46,10 Kč / 100 g)
Složení: slunečnicová pasta, bambusová vláknina 4 %, koncentrovaná citronová šťáva, sůl, citronany vápenaté, vitamin B12
Odborné hodnocení: Pomazánka ze slunečnicových semen má docela pěkné složení, obsahuje méně tuku a jen nepatrně nasycených MK, ve kterých však chybějí esenciální omega-3 kyseliny. Podíl bílkovin je srovnatelný s Lučinou, ale složení aminokyselin je jiné. Využitelnost přidaného vápníku je kvůli fytátům ze slunečnice podstatně nižší.
Chuť: Tmavší krém podobný žervé má obilnou a kyselou chuť i vůni, slanost je výrazná, v ústech je cítit drť semen. Jako základ pomazánky by ale pasta ušla.
Simply V Natur známka 3,0
Distribuce: E.V.A. GmbH
Země výroby: Německo
Koupeno: PURO shop
Cena: 99 Kč / 150 g (66 Kč / 100 g)
Složení: mandle 18 %, kokosový olej 13 %, koncentrát citr. šťávy, mořská sůl, zahušťovadlo: mouka ze svatoján. chleba, antioxidant: extrakt z rozmarýnu; přírodní aroma
Odborné hodnocení: Bledý krém šlechtí nejnižší obsah soli a díky mandlím relativně nízký podíl nasycených tuků i s mléčným žervé srovnatelný obsah bílkovin. Vápníku je zhruba polovina, zahušťovadlo i aroma (byť je vše přírodní) už jsou ve složení navíc.
Chuť: V chuti pomazánky překvapivě převažují hlavně pachuť mouky a tučné, ale rostlinné a nakyslé rádoby smetany. Vůně je nepříjemná, nepřirozeně kvásková, na jazyku dlouho ulpívá kokosový tuk.
Green Heart Natur známka 3,1
Výrobce: Wojnar’s Wiener Leckerbissen Delikatessenerzeugung GmbH
Země výroby: Rakousko
Koupeno: PURO shop
Cena: 69 Kč / 150 g (66 Kč / 100 g)
Složení: mandlová směs, kokosový tuk, jedlá sůl, citronová šťáva z koncentrátu, zahušťovadlo: guma guar
Odborné hodnocení: Směs 13 % mandlí a vody vyvažuje nasycené MK z kokosového tuku, jejich podíl je tak nižší a nutričně přijatelnější. Soli je poměrně málo, ale poskrovnu je i bílkovin a vápníku z mandlových jader – sotva 3 % z ideální denní dávky.
Chuť: Hodně jemný a řídký krém konzistence majonézy asi nejlépe vystihuje přívlastek „trochu mrtvý“. Je bez vůně a bez chuti, jen lehce slaný, lepivý a tučný, na jazyku zanechá umělou pachuť.
Kešu rýs s živou kulturou známka 4,0
Výrobce: Kytky k sežrání
Země výroby: ČR
Koupeno: Rohlik.cz
Cena: 145,90 Kč / 135 g (108,10 Kč / 100 g)
Složení: voda, kokosový olej, kešu, sůl, kultura z quinoy, pochoutkové droždí
Odborné hodnocení: Složení živého „rýsu“ není špatné, pomineme-li nálož kokosového tuku, neobsahuje aditiva, jen přírodní suroviny. Ty mu ovšem nezajistí nijak pěkný nutriční profil – jen tuku je ve stogramové porci téměř 45 %, z toho je většina nasycených MK. Vápník prakticky žádný, sacharidů (cca 9,5 g/ 100 g) víc než bílkovin z kešu.
Chuť: Nepříjemně kyselý, slaný, nepatrně ořechový, strašlivě tučný a citelně dochucený droždím. O vyváženém požitku nemůže být řeč, alespoň že slanou chuť rýsu netvoří výhradně sůl, ale použité kvasnice.
Violife Creamy original známka 4,2
Výrobce: Arivia S.A.
Země výroby: Řecko
Koupeno: Rohlik.cz
Cena: 97,20 Kč/ 150 g (64,80 Kč / 100 g)
Složení: voda, kokosový olej 24 %, modifikovaný škrob, škrob, mořská sůl, citrusová vláknina, regulátor kyselosti: glukono-delta-lakton; aromata, extrakt z oliv, barvivo: karoten; vitamin B12
Odborné hodnocení: Bez vápníku a bílkovin, jen s mocnou dávkou soli a kokosového tuku plného nasycených mastných kyselin. Ani přidaný vitamin B12 nemůže zachránit nutriční Waterloo plné škrobu a aditiv.
Chuť: Kdyby někdo chtěl vyrábět zmrzlinu s příchutí slaného kokosu, mohl by s čistým svědomím použít jako základ v ústech drasticky tučnou a nepatřičně slanou pomazánku Violife. Tohle není chutné, natož výživné.
Mozzarella a její imitace
Galbani Mozzarella 125 g neznámkováno
Výrobce: Lactalis CZ
Země výroby: ČR
Koupeno: Rohlik.cz
Cena: 38,90 Kč / 125 g (31,10 Kč / 100 g)
Složení: plnotučné pasterované mléko, jedlá sůl, regulátor kyselosti: kys. citronová
Odborné hodnocení: I v plnotučné verzi (min. 45 % tuku v sušině) je mozzarella výborným a zdraví prospěšným sýrem. Obsahuje totiž jen 36 % sušiny, tudíž je tuku přijatelné množství a nasycených mastných kyselin méně. Naopak bílkovin obsahuje slušných 17 gramů a soli velmi málo. Vápníku není nijak závratné množství, ale i třetina denní dávky se v jídelníčku počítá.
Chuť: Středomořskou kuchyni doporučují odborníci na vyváženou stravu jako vzor. A do ní lehce nasládlá po mléce, pěkně vláčná a pružná, tučná, nikoli mastná a jen lehce slaná mozzarella prostě patří.
Mondarella Classic známka 3,0
Výrobce: Mondarella GmbH
Země výroby: Německo
Koupeno: PURO shop
Cena: 89 Kč / 150 g (59,30 Kč / 100 g)
Složení: voda, mandle mleté 11 %, bamb. máslo, mandl. bílkovina 4 %, přír. škrob, slupky jitrocele indického, zahušťovadla: xantan, karagenan, karob. mouka; mořská sůl, přír. aroma, okyselující látka: kys. mléčná; regulátor kyselosti: mléčnan vápenatý
Odborné hodnocení: Složení je sice rozvleklé jako Vojna a mír, ale výsledkem je díky mandlím jen málo tučný výrobek se slušným složením mastných kyselin, ve kterém nechybějí bílkoviny a také vláknina. Vápníku je ale málo, soli naopak až moc.
Chuť: Hmota připomíná vybledlou a silně ztuženou játrovku, v jejíž kyselé chuti jsou cítit zahušťovadla víc než jádra mandlí.
Bio MozzaVella auf Mandel známka 3,2
Výrobce: Züger Frischkäse AG
Země: výroby Švýcarsko
Koupeno: PURO shop
Cena: 89 Kč/ 125 g (71,20 Kč / 100 g)
Složení: voda, mandlová mouka 13 %, kokosový tuk, řepkový olej, ovesná mouka 0,5 %, jedlá sůl, regulátor kyselosti: kys. mléčná; zahušťovadlo: xantanová guma, aroma, barvivo: karoteny; vitamin B12
Odborné hodnocení: Výrobce vylepšil složení přidáním mandlové mouky, díky níž má hmota nižší podíl nasycených MK, méně je také sacharidů (2,4 g / 100 g) a samozřejmě bílkovin, které pocházejí jen z mandlí. Vápníku je ve srovnání se sýrem zhruba pětina.
Chuť: Napěněnou a sulcovou konzistencí nepřipomíná vzorek mozzarellu ani matně, tím méně prázdnou vůní a chutí, v níž pableskuje jen umělá a silně chemická pachuť.
Kešu rýs Bobík známka 3,2
Výrobce: Kytky k sežrání
Země výroby: ČR
Koupeno: Rohlik.cz
Cena: 131,30 Kč / 150 g (87,50 Kč / 100 g)
Složení: voda, kokosový olej, kešu, rýže, sůl, pochoutkové droždí
Odborné hodnocení: Složení Bobíka je stručné, česká firma ho zbytečně „nevylepšovala“ aditivy, ale bohatá dávka kokosového oleje udělala z rýsu tukovou dělovou kouli. Ve 100 gramech je víc nasycených tuků, než by bylo na celý den zdrávo. Také sacharidů je hodně, ale i na bílkoviny se našlo místo. To soli je málo a vápník prakticky žádný.
Chuť: Tuhá a mazlavá kobliha má výrazný kvasnicový pach, pochoutkové droždí a specifická obilninová příchuť jsou hodně cítit také v chuti. Mozzarella to není, ale přijatelný vzorek s osobitým aroma koneckonců ano.
Veggi Filata Bianco známka 4,0
Výrobce: Axel Brinkhaus GmbH
Země výroby: Německo
Koupeno: Allegro.cz
Cena: 74 Kč / 150 g (49,30 Kč / 100 g)
Složení: voda, kokosový olej, bramborový škrob, rýž. mouka, sůl, zahušťovadlo: xantanová guma; zrající kultury, extrakt z kurkumy
Odborné hodnocení: Těžko říct, co měl výrobce za úmysl, když tuhle imitaci vyhlášeného sýra vymýšlel. Vyšlo mu něco, čemu chybí cokoli smysluplného a nutričně zajímavého. Zůstaly tuk, trocha sacharidů a sůl.
Chuť: Kdyby alespoň nedostatky ve výživě vynahradila chuť či vůně, jenže i tady zeje velké prázdno. Plátky vůbec nepřipomínají pokrm, ale spíš mýdlo, konzistence je drolivá, vůně nulová, chuť unylá, možná slaná, ale spíš žádná. V jakémkoli pokrmu bude taková věc fungovat čistě jako tučná výplň.
Violife Mozzarella flavour block známka 4,1
Výrobce: Arivia S.A.
Země výroby: Řecko
Koupeno: PURO shop
Cena: 79 Kč / 200 g (39,50 Kč / 100 g)
Složení: voda, kokosový olej 21 %, škrob, modif. škrob, mořská sůl, aroma, extrakt z oliv, barvivo: beta-karoten; vitamin B12
Odborné hodnocení: Tady je všechno špatně, shodly se nutriční terapeutky nad směsí kokosového oleje a škrobu s přídavkem aditiv, ve kterém je plno tuku, místo bílkovin sacharidy a jedinou minerální látkou je sůl. Přidaný vitamin B12 už to nezachrání.
Chuť: Je to kokosový tuk ztužený škrobem a přesně tak i chutná. Tuhá hmota, která voní nasládle po kokosu a chutná jaksi kysele, slaně a mastně. Pokus o zvýraznění aroma se tak docela nepovedl, a tak po soustu zůstane na patře umělý a nepřirozený „ohon“.
Plátkový sýr a jeho imitace
Miil Edam 45 % plátky neznámkováno
Výrobce: Lactalis CZ
Země výroby: ČR
Koupeno: Rohlik.cz
Cena: 32,90 Kč / 150 g (21,90 Kč / 100 g)
Složení: pasterizované mléko, jedlá sůl, mlékárenské kultury
Odborné hodnocení: Mléko, sůl a mlékárenské kultury jsou základem polotvrdého zrajícího sýra, který je jedním z nejlepších zdrojů bílkovin, dobře využitelného vápníku (ve 100 gramech ho najdete přibližně tolik, abyste doplnili jeho doporučenou denní dávku) a také vitaminu D, jehož mají Češi výrazný nedostatek. Tuku i nasycených mastných kyselin je sice víc, ovšem aterogenních (čili podporujících vznik aterosklerózy) je ve srovnání s kokosovým tukem méně. Také soli na dochucení není potřeba tolik.
Chuť: Lehce nažloutlá barva, pružná, měkká konzistence, typicky mléčně nakyslá vůně bez cizorodých pachů a jemná chuť, kterou nedusí přílišná slanost. Mezi zuby kvůli použitým srážedlům sýr lehce vrže.
Bedda Gouda Style známka 3,5
Výrobce: Bedda – Ethiconomy Services
Země výroby: Německo
Koupeno: Rohlik.cz
Cena: 69,90 Kč / 150 g (46,60 Kč / 100 g)
Složení: voda, rafin. kokosový olej 21 %, modifikovaný škrob, regulátor kyselosti: citronany vápenaté, mořská sůl, olivový extrakt, aroma, barvivo: karoteny; vitamin B12.
Odborné hodnocení: Díky přidaným citronanům mohou plátky Bedda dodat zhruba čtvrtinu denní dávky vápníku, otázka ale je, kolik se ho vstřebá a jak moc ho tělo skutečně dokáže využít. Bílkoviny nejsou v imitaci goudy žádné, všechno jejich místo zabírají sacharidy ze škrobu (23 g), naopak soli je víc než dost. Někoho by snad mohl oslovit dodaný vitamin B12 (1,5 µg / 100 g).
Chuť: Na jemnou goudu či eidam je Bedda příliš slaná a hlavně po kokosu tučná. Tuk s nepřirozenou exotickou chutí je přitom cítit i v ústech, jeho intenzivní pachuť zůstává na jazyku i dlouho poté, co sousto spolknete.
Nurishh Rostlinné plátky na toast známka 3,5
Výrobce: Bel SA
Země výroby: Francie
Koupeno: HM Kaufland
Cena: 54,90 Kč / 100 g
Složení: voda, modifikovaný škrob, kokosový olej 20 %, citronany vápenaté, sůl, přírodní aroma, regulátor kyselosti: kys. citronová; olivový extrakt, barvivo: karoteny; vitamin B12.
Odborné hodnocení: Nebýt přidaného vápníku, byla by to úplná katastrofa, vždyť kromě vody obsahují plátky hlavně škrob! Proto také ve hmotě převládají sacharidy, jichž je dokonce o pětinu víc než tuků. O bílkovinách v podobném výrobku ani nemá smysl mluvit, naopak dávky soli jsou výrazně vyšší než u originálů z mléka.
Chuť: Na pohled připomínají plátky skutečný sýr – mají přirozenější světlou barvu i decentní vůni. Jenže v ústech se hmota překvapivě drolí a i přes vydatný solný doping je spíš sladká a hodně kokosová. Přes všechny výtky ale patří k povedenějším vzorkům.
Veganation Vegan Gouda flavour známka 3,7
Distribuce: PPH Temar Sp. z o.o.
Země výroby: Řecko
Koupeno: Rohlik.cz
Cena: 34,90 Kč / 125 g (27,90 Kč / 100 g)
Složení: voda, kokosový olej 23 %, modifikovaný škrob, jedlá sůl, aroma, barvivo: karoteny; vitamin B12
Odborné hodnocení: Nebezpečí kokosových imitací tvrdých a polotvrdých sýrů spočívá v tom, že se sice mohou chuťově přiblížit mléčnému vzoru, ale nutričně je to něco naprosto odlišného. Příkladem je veganská „jakožegouda“ Vegenation, v níž nejsou bílkoviny, vápník ani vitamin D, zato plno nasycených tuků, sacharidů a hlavně soli. Náhrada skutečného sýra? Ani v nejmenším!
Chuť: Protože plátkům chybí jakákoli vůně a mají neobvykle gumovou konzistenci, je hned jasné, že sýr to nebude. V ústech nejdřív chutná hodně kysele a pak intenzivně slaně. A to až tak silně, že je i kokosová pachuť téměř neznatelná.
Violife Edam flavour slices známka 3,8
Výrobce: Arivia S.A.
Země výroby: Řecko
Koupeno: Rohlik.cz
Cena: 57,90 Kč / 100 g
Složení: voda, kokosový olej 23 %, modif. škrob, škrob, mořská sůl, aroma, extrakt z oliv, barvivo: beta-karoten; vitamin B12
Odborné hodnocení: Stačí 100 gramů kokosového Violife Edamu a v útrobách naráz zmizí celodenní dávka nasycených tuků. A také polovina množství soli, které považuje Světová zdravotnická organizace pro dospělého za bezpečnou. Zato potřebné bílkoviny či vápník naprosto chybějí, místo toho si strávník dopřeje jen tuk a sacharidy.
Chuť: Po čichu to není nic extra, vůně (či spíš nepříjemný pach) je silně kyselá, až octová. Chuť přitom překvapivě není vůbec nakyslá, a dokonce ani slaná, je spíš mdlá či nevýrazná, jemná, mírně nasládlá, ovšem bez kokosové pachuti. Pozitivní je, že vzorek nezanechává v ústech mastný dojem.
Hello-V Classic flavour známka 3,9
Výrobce: Kolios S.A.
Země: výroby Řecko
Koupeno: HM Globus
Cena: 58,90 Kč / 125 g (47,10 Kč / 100 g)
Složení: voda, kokosový tuk 24 %, bramborový modifikovaný škrob, tapiokový škrob, jedlá sůl, olivový extrakt, přírodní aromata, barvivo: karoteny; vitamin B12
Odborné hodnocení: Řecká společnost Kolios vyrábí skvělé jogurty a také nepovedenou imitaci jemného sýra, která je plná sacharidů ze škrobu, tuku a nasycených MK z kokosu a soli, ovšem žádoucí bílkoviny v ní chybějí. K dobru můžeme přičíst něco málo vápníku a vitaminu B12 (2,5 µg / 100 g).
Chuť: Olivový extrakt obsahuje kdekterý tvrdý takysýr, ale v chuti i vůni Hello-V jsou olivy cítit hodně a dost krkolomně. Jako by jejich aroma k pachuti škrobu a tuku někdo narychlo přilepil, aby ji zakryl. A protože se to nepodařilo, sáhl ještě po pytli se solí. Výsledku chybí harmonie, navrch je drolivý.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/rostlinne-syry-imitace-test-vapnik-bilkoviny.A240923_091415_test_ven?zdroj=sph_hp