Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty
Když léky na bolest berete jen občas a v malé dávce, nemusí to být problém…
Pokud máte příjem soli pod 7 gramů denně, vystavujete se také riziku…
Prof. MUDr. Vladimír Tesař (61), DrSc.; narodil se v roce 1957 ve Strakonicích, vystudoval 1. LF UK v Praze a Prague International Business School;je zakladatelem a přednostou Kliniky nefrologie 1.LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze; v roce 1999 byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy pro obor vnitřní lékařství; na 1. LF UK pracoval 6 let i jako proděkan pro vědu; je předsedou České nefrologické společnosti.
Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je vhodné prolévat litry vody. Zmiňovaná „doporučení“ vypadají pravdivá. Profesor Tesař z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je však vyvrací.
V restauracích často visí slogany na téma, jak ledviny pivo milují. Čím víc půllitrů, tím větší prý mají radost. Co na to říkáte?
Pivo je pro ledviny bezpečný nápoj. Že by ale bylo pro ně nějak mimořádně prospěšné, tak to pivaře zklamu. Žádná studie to zatím neprokázala. Ale z pohledu ledvin je lepší si dát pivo než víno, protože piva vypijete víc a dostanete tak do sebe víc tekutin. Takže vlastně mají pánové hospodští pravdu, ledviny pivo s radostí přivítají.
Ostatně už básník František Gellner, který s oblibou hledal rýmy na dně půllitru, řekl: „Pozorujeme-li naši mluvu, shledáme i beze vší vědecké průpravy, že sloveso píti je stejného kmene jako pivo. Kdežto podstatné jméno voda s uvedeným slovesem v žádném jazykovém vztahu není. Z čehož následuje, že již staří Slované pivo za určené k pití považovali, vodě jiné obory zužitkování poukazujíce…“
Jaké potraviny mají prokazatelně dobré účinky na ledviny?
Jediný prokázaný účinek, konkrétně na močové infekce, mají brusinky. Sice bakterie v moči nezničí, ale zabrání jim, aby se přichytily na sliznici močového měchýře nebo močovodu. Na klinice jsme testovali preparát s manózou-fosfátem, který v brusinkách tuto schopnost „zařizuje“. A opravdu to fungovalo.
A co urologické čaje? Které bylinky byste pro ledviny doporučil?
Urologické čaje mají močopudné účinky. Fungují tak, že když máte vyšší příjem tekutin, odplavíte tím bakterie. Urologické čaje mají, na rozdíl od jiných čajů, i některé antiseptické složky. Že by ale měly některé čaje výrazné účinky na ledviny, zatím nebylo adekvátně prokázané.
Jaké potraviny jsou pro ledviny naopak nevhodné? Traduje se, že jim škodí ostrá exotická jídla, kořeněná, třeba kari.
To je mýtus, nejsou na to přesvědčivá data. Může to pramenit z toho, že některým lidem onemocněly ledviny po návratu z exotických destinací. Není to ale způsobené jídlem, spíš podnebím. V jižních zemích bývá horko a lidé tam pijí stejné množství tekutin jako doma, což pro zdravou funkci ledvin nestačí. Co se týká vylučování konkrétních potravin z jídelníčku, tak na to jsem hodně opatrný. Mně by se také nelíbilo, kdyby mi někdo něco zakazoval bez rozumného důvodu. Třeba o kávě se dříve říkalo, že není zdravá, a dnes se ukazuje, že ledvinám spíš prospívá.
Takže ani kolové nápoje nejsou pro ledviny hrob, jak se dřív tvrdilo?
Jsou nebezpečné kvůli velkému množství cukru, ne kvůli kofeinu.
Co je pro ledviny nejbezpečnější pití?
Samozřejmě voda. S jedinou výhradou. V horku nebo při fyzickém výkonu se potíme. Tělo tak ztrácí tekutiny a s tím i ionty. Tehdy by se měl pít vedle vody i iontový nápoj se sodíkem. Vždy trnu, když jsou v Praze nějaké velké sportovní akce. Každý rok k nám dorazí řada pacientů, kteří běží třeba půlmaraton, a pak zkolabují ze selhání ledvin. Nejsou trénovaní na zátěž, a ještě zapomenou adekvátně pít.
Co minerálky? Prý ledvinám můžou i škodit.
Jen pokud by se pily ve vyšším množství. Je dobré se u nich vždy podívat na iontové složení na etiketě. Když máte třeba močové kameny a budete konzumovat minerálky s vysokým obsahem kalcia, tak je to nevhodné. Víc než půl litru minerálky denně bych ale určitě nepil. U dětí je maximální dávka tři decilitry.
Jaká je doporučená denní dávka tekutin?
Stačí vypít 1,5 litru denně, protože další tekutiny přijmeme v potravinách. Když je ale příjem tekutin nižší, vede to ke snížení objemu cirkulující krve. Poškodí to ledviny, protože budou špatně prokrvené. Problém běžné populace je, že lidé hodně pracují v kanceláři, kde si dají za den několik hrnků kafe. A často nepijí nic jiného. Jenže káva má mírný močopudný účinek. Přitom navodí dojem, že člověk do sebe nějakou vodu dostal a nemá žízeň. A to je nebezpečné.
Otázkou ale je, jestli pít hodně. Neexistují žádné doklady o tom, že by člověk profitoval z toho, když bude pít třeba tři litry denně. Podle mě dávka nad 1,5 litru, když není horko ani nedochází k větší fyzické zátěži, nemá u zdravého člověka smysl.
Jaká je prevence nemocí ledvin?
Je podobná jako prevence vysokého tlaku a cukrovky. Je to proto, že nejčastější příčinou selhání ledvin je cukrovka. Ta se na něm podílí ze 40 procent. A 20 % selhání souvisí s vyšším krevním tlakem a vysokým cholesterolem. Mít v normě tlak, hladinu cukru i cholesterolu, je základ. Proto jsou sladké nápoje tak nevhodné.
Prý je i prevencí v zimě neprochladnout…
Zdá se, že tohle mýtus není. Existují studie, které prokázaly, že mezi prochladnutím a infekcemi močových cest vztah je. Když vám prochladne jakákoli část těla, vzniká zúžení cév v celém organismu. V důsledku toho dojde snadněji k invazi bakterií do močové sliznice, hlavně v případě, kdy už tam jsou přítomné.
Hodně lidí se dostává kvůli častým infekcím močových cest do začarovaného kruhu. Užívají na ně antibiotika, která sice na nějakou dobu zaberou, ale mají i vedlejší účinky na ledviny. Jak z toho kruhu vystoupit?
Určitě není dobré dávat na každé mírné urologické potíže hned antibiotika. Na naší klinice máme dobrou zkušenost s vakcinací přípravkem, který se podává jako prevence infekcí močových cest. Jeho účinnou složkou je bakterie Escherichia coli, která pomáhá zesilovat imunitní systém. Užívá se ve formě kapslí v tříměsíčním cyklu.
Léčba je naprosto neškodná a pacienti ji velmi dobře snášejí. Pomáhá hlavně ženám, které roky trpí chronickými infekcemi močových cest. Ne že by se jich zbavily navždy, ale tak pět let mají od nich pokoj. Výhodou je, že se vakcinace může po letech zopakovat.
Řadu lidí trápí ledvinové kameny. Diskuse na zdravotních serverech, kde žádají o radu, by mohla znít: Království za to, ať nejdu na operaci. Jak se tedy doma kamenů úspěšně zbavit?
Důležité je zjistit, co je jejich příčinou. Pokud je nějaký z kamenů k dispozici, měl by se dát vyšetřit, ale může se to zjistit i z moči. Když máte odpady z kyseliny močové, je třeba držet dietu. A užívat alopurinol, léčivo, které blokuje tvorbu kyseliny močové. Doporučuje se jíst větší množství citrusových plodů, které působí alkalizačně. U lidí, kteří mají kameny související s infekcí, je to naopak nevhodné. Když jsou kameny způsobené šťavelany, které jsou v mnoha potravinách, je těžké se jim vyhnout. Je nutné držet přísnou ledvinovou dietu. Zároveň se podávají vápníkové tablety, i když ne pro každého pacienta jsou vhodné.
Působí i v mnoha mezinárodních organizacích, je například prezidentem Mezinárodní společnosti pro očišťování krve.
Léčba kamenů v domácím prostředí je alchymie a ne každý to zvládne. Jen dodržování diety je hodně náročné a já se pacientům nedivím, že to často vzdají. Když lidé prodělají ledvinovou koliku, jsou vyděšení, protože je to hrozně bolí. Dodržují nějakou dobu lékařské rady, ale když nemají žádné potíže, otrne jim a časem na ně zapomenou. Recidiva kamenů přichází po pěti letech, a to už jedou na dietě jen ti nejvytrvalejší.
Je to téměř „hamletovská“ otázka: Pít, či nepít alkohol?
Je důležité ho pít s mírou. Riziko alkoholu spočívá v tom, že někteří lidé tu míru nezvládnou a stanou se závislými. Představa, že lékaři se alkoholu vyhýbají, je mylná. Lhal bych, kdybych tvrdil, že doma alkohol nepijeme. Moje žena si dává k večeři dvě deci vína a já buď víno, nebo pivo. Mám spoustu kolegů z Moravy, kteří jsou znalci vína a umí ho pít. Třeba můj kolega Mirek Souček má dokonce svoji vlastní vinici. Hrozně se mi líbil jeho výrok: „Alkoholu vždy všichni podlehli, jen Moraváci remizovali.“
Takže rčení „propil si ledviny“ neplatí?
Alkohol ledvinám neškodí, neprokázala to žádná data. Vadí ale játrům, slinivce, zažívacímu traktu a mozku. Z hlediska ledvin však může být nevhodný tvrdý alkohol, protože bezprostředně zvyšuje krevní tlak. Kdysi jsme dělali s Tomášem Zimou studie na potkanech s poškozením ledvin, zda jim škodí alkohol. Vliv na jejich poruchu funkce ledvin byl spíš lehce příznivý. I když se závěry z výzkumu samozřejmě nedají přenést na lidi.
Zatím se vám podařilo mi hodně „nabořit“ zavedené pravdy. Který mýtus o ledvinách jsme ještě zapomněli vyvrátit?
Že když vás ledviny nebolí, nemůžete s nimi mít nic špatného. Lidé jsou přesvědčeni o tom, že nemocné ledviny bolet prostě musí. Nemusí. Často se setkávám s případy, že se mi pacient dostaví s „ledvinami“, ale v drtivé většině ho trápí záda. Bolest ledvin je spíš výjimečná. Dochází k ní třeba v případě, když máte blokované močové cesty kamínkem, nebo při krvácení do ledviny. Dalším mýtem je, že volně prodejné léky na bolest jsou neškodné. Třeba ledvinám hodně vadí, protože snižují jejich prokrvení a můžou vyvolat i jejich selhání.
Když léky na bolest berete jen občas a v malé dávce, nemusí to být problém. Pokud je ale nadužíváte, což je v západních zemích běžné, jsou nebezpečné. Když přijde pacient, který měl normální funkci ledvin a dnes má sníženou, zpozorním. Diplomaticky se zeptám, zda ho netrápila nedávno záda. Lidé neradi přiznávají, že si na bolest ordinují léky. I u většiny antibiotik by se mělo zohlednit, zda netrpíte sníženou funkcí ledvin. Pokud ano, tak vás běžné množství může předávkovat.
Když jsme u předávkování, jak je to se solí?
Solit by se mělo jen s mírou, to je notoricky známé. Hlídat by se měli hlavně lidé s nemocemi ledvin a s vysokým tlakem, protože sůl ho zvyšuje. Spotřeba soli v Česku je vysoká, průměrně jí každý zkonzumuje 15–20 gramů denně. Většině lidí bych doporučil snížit příjem soli o polovinu. Ono se totiž zapomíná, že hodně potravin je dosolených. Výrobci to dělají z chuťových a konzervačních důvodů, i když to není nutné.
Není proto rozumné ještě pravidelně jíst slaná jídla, třeba salámy, slané rybičky, slané oříšky. Na druhou stranu dodržovat neslanou dietu je nesmysl. Hlasatelé trendu „nesolit“ se odvolávají na to, že v době kamenné bylo soli hrozně málo. Lidé prý jedli hlavně stravu natrhanou v lesích, a proto je to pro nás přirozené. S tím ale nesouhlasím. Pokud máte příjem soli pod 7 gramů denně, vystavujete se také riziku.
Každý desátý člověk v Česku trpí nějakou poruchou ledvin. Vaše klinika soustřeďuje ty nejtěžší případy s nemocemi ledvin z celé republiky. Na co se zaměřujete?
Naším hlavním zájmem je včas diagnostikovat onemocnění ledvin a předejít jejich selhání, což se zdálo ještě před třiceti lety jako utopie. Ledviny jsou takový počítač, který trvale kontroluje normální složení krve z hlediska obsahu a množství. Monitorují tekutinu a sledují, zda ji nezadržujete, či neztrácíte. Když nefungují správně, rozhodí se vám vnitřní prostředí a dojde k poruchám mnoha orgánů. Na klinice nejvíc řešíme nemoci spojené se záněty ledvinových klubíček, které jsou podmíněné imunitní reakcí. Filtruje se jimi krev a vzniká zde primární moč. Když dochází k jejich poškození, objeví se v moči bílkovina nebo i krvinky. Jakmile jsou klubíčka narušena, filtrace přestane fungovat a časem se vyvine selhání ledvin.
To je stav, kdy by pacient zemřel, pokud by nebyl léčen nějakou náhradou jejich funkce. Což je buď dialýza, nebo transplantace ledvin. Naším hlavním cílem ale nejsou metody náhrady ledvin, ale jak to udělat, aby jich bylo potřeba co nejméně.
Jak může člověk sám zjistit, že má problémy s ledvinami?
Těžko, protože ledviny nebolí. Problém se většinou zjistí při laboratorních nálezech. Před lety se na to dalo přijít snadněji, protože byl propracovanější systém preventivních prohlídek. Když je ale nemoc v pokročilejším stavu, jsou problémy výraznější. Můžete mít velké ztráty bílkoviny, nebo zadržovat tekutinu, což se projeví otoky. Rychle přiberete třeba deset kilo a špatně se vám dýchá. Znamená to, že se nepodařilo diagnostikovat nemoc včas. Často ale do velmi pokročilého stadia selhání ledvin nemusíte mít žádné potíže. A můžete se cítit úplně dobře.
Pro lékaře je to pak těžké. Říkáte pacientovi, že musí zahájit léčbu dialýzou, a on se ptá proč, když mu přece nic není. Lidé mají snahu nemoc podceňovat. Často se setkávám s vážně nemocnými pacienty, kteří měli před lety i větší nález v moči, ale nepřikládala se tomu dostatečná pozornost. Vždy je lepší poslat lidi na podrobnější, třeba i „zbytečné“ vyšetření, než je pak poslat na dialýzu. Doporučuji proto každému, aby si nechal minimálně jednou za pět let zkontrolovat moč a vyšetřit krev na filtrační funkci. U lidí, kteří měli nemoci ledvin v rodině, mají vyšší tlak nebo cukrovku, je to nutnost.
Jaké jsou ty nejvážnější nemoci ledvin?
Je jich celá řada. Mezi vzácnější patří renální vaskulitida. Pacientů s touto nemocí ale máme na klinice hodně, soustřeďujeme je z celé republiky. Je to zánět malých cév, spojený s tvorbou protilátek proti bílým krvinkám, který poškozuje ledviny. Když se neléčí, způsobí jejich selhání a může docházet i ke krvácení do plic. Dřív to byla smrtelná nemoc s délkou dožití pět měsíců. Dnes většinu pacientů vyléčíme.
Vážná nemoc je i lupusová nefritida, kdy se v těle tvoří protilátky proti buněčnému jádru. Dřív na to všichni pacienti umřeli, i s tím už si ale umíme poradit. Už ani nerozmlouváme pacientkám, trpícím touto nemocí, těhotenství. Naopak se jim snažíme umožnit mít dítě v době, kdy je onemocnění pod kontrolou a lze užívat léky bez rizika poškození plodu. U některých žen je ale bohužel rozhodování složité. Riziko předčasného porodu i zhoršení funkce ledvin je vysoké. Musí se rozhodnout samy. Chápu ale, že mít miminko je pro řadu žen natolik důležité, že do toho jdou i s tím rizikem.
Vždy se ale dá zhoršení stavu vyřešit „umělou ledvinou“, ne?
To je zažitá představa, ale dialýza nikdy nemůže nahradit normální funkci ledvin. Při jejich selhání je složení vnitřního prostředí v krvi úplně jiné než za normální situace. Bohužel ani dialýza to nedokáže srovnat, nikdy na ní nedosáhnete stabilních hodnot. Máte je jen méně špatné, než byste měla bez ní. Daleko lepší metodou při selhání ledvin je podstoupit transplantaci.
Náš IKEM v Praze patří k nejlepším v Evropě, mají tam i špičkový transplantační program od žijících dárců. Jsou schopni se vypořádat i s tím, když má pacient jinou krevní skupinu než dárce. Protože se ale na nový orgán dlouho čeká, bez dialýzy se stejně neobejdete. Ledvina od dárce vydrží deset, výjimečně patnáct let. Pak se musí podstoupit nová transplantace.
Dnes se už může ale dialýza dělat i v domácím prostředí, ne?
Teď je skutečně tendence se víc přiklánět k domácí pobřišnicové metodě dialýzy, při níž si pacient pouští do břicha roztok sám. Na kontrolu pak chodí po několika týdnech. V Česku se s náhradou ledvin léčí přes 10 000 pacientů, ale tuto metodu využívá jen málo lidí. Někteří mají z domácí léčby obavy, nebo jim to lékaři nenabídli.
Do jaké míry ovlivňuje ledviny genetika?
U některých chorob ledvin významně. Trend v medicíně je, že se snažíme najít včasné ukazatele toho, že člověk onemocní. Nejrozšířenějším geneticky podmíněným onemocněním ledvin je polycystická choroba. Narodí se s ní téměř každé 600. dítě. Vzniká tak, že se na ledvinách vytvoří cysty. Jak rostou, ledviny zničí a dojde k jejich selhání. Nejčastěji se tak stane ve věku okolo padesáti let. Zpočátku o nemoci nevíte, protože nemáte žádné potíže.
Má smysl na polycystózu nechat děti geneticky testovat?
Nemá význam to dělat plošně. Děti by se měly nechat testovat, pokud je v rodině nějaké ledvinové onemocnění. K dispozici je vyšetření dvou genů, které to vyvolávají. Na naší klinice jsme jako jedni z prvních v Česku začali používat novou genetickou metodu. Vyšetřujeme najednou několik desítek důležitých genů, jejichž poruchy můžou onemocnění ledvin způsobit.
To znamená, že když mi najdete geny třeba pro polycystózu, tak mi onemocnění určitě vypukne?
V případě polycystózy bohužel ano. Ale není jisté, jak bude závažné. Záleží na tom, který z těch dvou genů máte. K selhání ledvin dojít nemusí. Naštěstí už máme léky, které růst cyst omezují a zpomalují tak vývoj nemoci.
Nedávno jste na klinice udělali významný objev. Zjistili jste, že lék na zhoubné nádory Bosutinib lze použít i na léčbu polycystózy. Jak funguje?
Je to lék, který umí výrazně zpomalit růst cyst. Pacientům tak dlouhodobě zvýší kvalitu života. Zkoušeli jsme ho ve studii a zaznamenali jsme nadějné výsledky. Výsledky výzkumu zaujaly mnoho lékařů i pacientů po celém světě. Publikoval je i nejprestižnější časopis pro nefrologii Journal of the American Society of Nephrology. Byl bych ale nerad, aby to vypadalo jako chlubení. Tým navíc byl mezinárodní a pracovalo se mnou mnoho vynikajících odborníků, takže to není v žádném případě jen moje zásluha.
Kdy lék převedete z výzkumu do praxe?
To vždy bývá dlouhá cesta. Bylo by třeba pokračovat v dalších studiích. Při užívání léku měli třeba někteří pacienti zažívací problémy. Nebyl by tak vhodný pro určitou skupinu nemocných. Dalo by se ale jít i cestou použít lék na podobné bázi, který by ty vedlejší účinky neměl.
Jak si stojí Česko na žebříčku rakoviny ledvin?
Bohužel špatně. V případě nádorů ledvin je Česko celosvětově na prvním místě. A vůbec nejvíc rakoviny ledvin je na Plzeňsku, až o 20 % víc než v jiných částech republiky.
Čím to je?
Jsou pro to dvě vysvětlení. Za jedním z nich by mohla být genetika. Možná tam žije po generace hodně rodin, které mají pro rakovinu dispozice. Ale to považuju za méně pravděpodobné. Druhým důvodem může být, že je na Plzeňsku něco špatného v životním prostředí. Na druhou stranu jsou ale u nás mnohem více znečištěné regiony. Zatím ještě nikdo nezjistil, co vůbec rakovinu způsobuje. Až se tak stane, bude to splněný sen každého lékaře.
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/vladimir-tesar-nefrolog-dialyza-ledviny.A191111_171842_zdravi_nea?zdroj=banner