Sekaná, nebo klíčky. Nová studie ukazuje, jaká dieta už po dvou měsících zpomaluje stárnutí

Jde to i bez masa. Veganská dieta může mít podle výzkumníků pozitivní vliv na zdraví u lidí ve středním věku. U starších naopak může přinést komplikace. 

Na 21 párech identických dvojčat provedli vědci experiment, aby zjistili, jak strava ovlivňuje biologický věk a zdraví člověka. Jeden ze sourozenců jedl v rámci výzkumu, který zdokumentoval Netflix, jen zdravou rostlinnou stravu, druhý se stravoval sice také zdravě, ale mohl si dopřát i živočišné produkty, jako je maso, mléko nebo vejce. Jak se jednotlivé jídelníčky podepsaly na jejich zdraví? A u které skupiny došlo k poklesu biologického věku srdce, jater i hormonálního, metabolického a imunitního systému?

Výzkumníci ze Stanford Prevention Research Center a TruDiagnostic při pokusu s dvojčaty konkrétně hodnotili, jak dieta ovlivňuje stárnutí určitých genů v DNA. Některé buňky v těle měly po veganské stravě aktivní jiné geny spojené se stárnutím než ty, které byly aktivní u jedinců, kteří se stravovali živočišně. V DNA pak vědci zkoumali i koncovou část chromozomu nazývanou telomera, kterýá se právě s věkem zkracuje – a právě při rostlinné stravě se zkracovala pomaleji. O kolik přesně taková dieta oddaluje stárnutí, ale nelze říct. 

I vědec Raghav Sehgal z Yale University podotýká, že stále není zcela jasné, jak rostlinné diety mohou ovlivnit stárnutí. Výzkum ale podle něj naznačuje, že veganská dieta – ve srovnání s jedením živočišných produktů – obecně vede ke zdravějšímu životnímu stylu a zapojení zdravějších potravin do jídelníčku.

Řeč je například o luštěninách, ořeších, semenech či zelenině, kterými se vegani snaží nahradit chybějící proteiny z masa. To pomáhá se snížením tělesného tuku a zároveň to může vést ke zdravějšímu mikrobiomu střev, snížení zánětů a zlepšení metabolických procesů.

Podle specialistky na výživu a udržitelné stravování Elišky Selinger může být veganská strava, pokud si člověk pohlídá veškeré doplňky, dostačující. „Člověk si ale opravdu musí dávat pozor, aby měl dostatek zejména vitaminu B12, vitaminu D nebo třeba v poslední době hodně diskutovaného jódu. Její výhodou určitě je, že má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a například váhu. Riziko nutričních deficitů, které si člověk musí ohlídat, tu ale určitě je,“ vysvětlila pro HN.

Podle Selinger ve studii chybí právě zahrnutí nedostatku některých vitaminů a minerálů, které bez příjmu živočišných produktů a masa nejsme zatím schopni i s doplňky stravy správně doplnit. Na což upozorňuje i Tom Sanders, profesor z Londýnské King’s College. „Zároveň se nedostatky těchto látek projeví často i o roky později,“ uvedl pro deník Independent.

Taková dieta ale ani podle autora studie Christophera Davida Gardnera není vhodná pro všechny. Výzkum byl proveden na lidech středního věku. „U takových lidí může mít dieta pozitivní vliv, jako je snížení rizik kardiovaskulárních onemocnění a hrozby diabetu druhého typu. U starších lidí, kteří jsou vegani, ale pozorujeme silně negativní dopady, častěji trpí větší ztrátou svalstva, menší hustotou kostí a neurologickými nemocemi. To všechno má velký vliv na kvalitu života.“

Studie tak spíš ukazuje, že nejlepším řešením je takovou dietu držet vždy jen krátkodobě a s rozumem než celoživotně. „Ve skutečnosti nezáleží na tom, zdali jsou lidé stoprocentní vegani. Bylo by jen dobré jíst víc potravin rostlinného původu a méně masa. O tom to celé je už velmi dlouhou dobu,“ řekl Gardner pro server StanfordReport.

I podle Gardnerových kolegů je ale důležité ve výzkumu dál pokračovat. Zpomalení stárnutí mohlo vedle stravy přinést také to, že účastníci zhubli. Ti, kdo se totiž stravovali vegansky, shodili během diety přibližně o dvě kila více než jejich dvojčata. Podle expertů i právě zhubnutí mohlo mít na rozdíly mezi stárnutím dvojčat vliv. 

Kromě rostlinné stravy je ale podle dietoložky Laury Clarkové taky důležité myslet na to, jak jídlo jíme. Podle ní existuje několik studií, které dokazují, jak velký vliv má krátkodobý i dlouhodobý stres na trávení, a tedy i zdraví tělních buněk. Pro Skynews uvedla, že najít si 10 minut na poklidnou snídani je podle ní stěžejní.

S tím souhlasí i Selinger: „Strava určitě souvisí s psychikou člověka, a především je to i kulturní, společenská záležitost. Jsou studie, které ukazují, že pokud se při jídle na něj nesoustředíme, můžeme ho sníst víc, i protože v ten moment ignorujeme signály, které nám tělo dává.“

Zdroj: https://archiv.hn.cz/c1-67352090-sekana-nebo-klicky-nova-studie-ukazuje-jaka-dieta-uz-po-dvou-mesicich-zpomaluje-starnuti