Tuční Češi v číslech. Kolik jich trpí obezitou a jak jsou úspěšní v hubnutí?

Češi mají s nadváhou velké problémy. Obezitou trpí každý čtvrtý, ovšem jen polovina z nich se s tím snaží něco udělat, a dokonce pouze každý desátý se odhodlal řešit svůj problém s odborníky. Co ukazují další aktuální data z výzkumů, píše týdeník 5plus2.

28 procent obézních Čechů

Tedy těch, u nichž podíl tuku v jejich tělech přesáhl 25 procent – každoročně přibývá. Odborníci uvádějí, že jich je nyní okolo 28 procent. Do roku 2030 se navíc skupina tlouštíků ještě rozroste.

„Zvýší se na 35 procent,“ uvedla před časem poradenská společnost KPMG, která se zabývá mimo jiné i zdravotní gramotností tuzemských obyvatel. Tak vysokou míru obezity mají jen v USA, kde jí trpí přes 38 procent lidí.

16 procent obézních dětí

Velký problém vzniká u mladé generace. Dětí ve věku 5 až 17 let je v Česku obézních podle loňských dat 16 %, tedy zhruba kolem 230 tisíc.

„Čtrnáctiletý se 145 kilogramy je u mě bohužel normální pacient. Rekordman měl 160 kilo v šestnácti, přes pandemii nemoci covid-19 nabral 30 kilogramů. Většina z nich bude obézní i v dospělosti,“ uvedl pro iDNES.cz sportovní lékař a obezitolog Dalibor Pastucha.

70 procento problému ví

Většina Čechů – konkrétně 7 z 10, kteří trpí nadváhou, si svůj problém s kily navíc dobře uvědomuje. Ačkoliv se podle průzkumu agentury Behavio pro společnost Novo Nordisk 58 % z nich snaží se svým stavem něco udělat (ať už změnou jídelníčku či častějším pohybem), nebo to alespoň plánuje, odbornou pomoc lékaře či výživového poradce vyhledá jen 8 % obézních lidí.

Na komplexní léčbu obezity se přitom v České republice zaměřuje 85 center a ambulancí.

43 procent nezhubne, kolik chtělo

Problém s kily navíc se snaží řešit více ženy než muži. Ovšem víc než třetina všech pokusů zhubnout je podle respondentů průzkumu neúspěšných (28 %), 43% lidí neshodí tolik kilogramů, kolik mělo v úmyslu.

„Se zvýšenou tělesnou hmotností přicházejí potíže, které mají dlouhodobý a závažný dopad na zdravotní stav pacienta, hlavně v případě, kdy se nadváha neřeší. Mezi ty nejrizikovější spadá například rozvoj diabetu 2. typu nebo kardiovaskulární onemocnění. Je důležité si uvědomit, že obezita je nemoc, a proto je zásadní odborná pomoc lékaře. Účinným řešením, které výrazně zvýší účinnost režimových opatření, je farmakoterapie, tedy léčba antiobezitiky, na základě doporučení lékaře,“ popisuje lékař Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie.

42 procent chce hubnout bez cvičení

Lidé na sebe mají čím dál méně času, a proto v touze zhubnout hledají co nejrychlejší a nejúčinnější řešení. Nejdůležitější je pro ně zhubnout bez cvičení (42 % respondentů) a s tím si jako první spojí hubnutí pomocí různých diet či přerušovaných půstů.

„Bez konzultace s lékařem či nutričním terapeutem však mohou být tyto metody pro pacienty z dlouhodobého hlediska neefektivní, a dokonce nebezpečné. Výsledkem může být například jojo efekt, metabolická onemocnění, a také opětovná demotivace k hubnutí,“ vysvětluje Klaudia Hálová Karoliová, lékařka internistka a zakladatelka spolku Zastavme nadváhu a obezitu z. s.

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/cesi-obezita-hubnuti-zdravi-dieta-hmotnost.A240411_092457_zdravi_pet/5#space-a