Jak dobře znáte uhlíkovou stopu potravin?
1. Krevety
269 kilogramů emisí
Krevety jsou po hovězím a jehněčím jedním z dalších velkých „zatěžovatelů“ planety emisemi. Pět krevet týdně je mimo jiné ekvivalentem vytápění jednoho domu v Británii po 42 dní.
2. Čaj 2x denně
30 kilogramů emisí
Výsledek může překvapit, čaj je na tom však pořád mnohem lépe než ostatní nápoje. Věděli jste například, že víno má menší uhlíkovou stopu než káva?
3. Chleba nebo rajče? Tipnete, která z těchto „obyčejných“ potravin ročně vyprodukuje 60 kilogramů emisí při denní konzumaci?
Rajče
Rajčata mají větší uhlíkovou stopu než chleba. Ten při denní konzumaci vyprodukuje pouze 21 kilogramů emisí.
4. Vajíčka nebo sýr? Kdo by si nedopřál dvě vajíčka či dva plátky sýra – co z uvedeného bude mít při roční konzumaci každý den větší uhlíkovou stopu?
Sýr
Obě potraviny mají uhlíkovou stopu oproti jiným potravinám docela vysokou. Sýr ale „vyhrává“, při konzumaci uvedeného množství vyprodukuje až 352 kilogramů emisí. Vajíčka ve stejném množství vyprodukují 202 kilogramů emisí.
5. Konzumace jedné z těchto potravin třikrát až pětkrát týdně po jeden rok se rovná sedmi kilům emisí, tedy stejně jako jízda 29 kilometrů v autě se spalovacím motorem. O kterou potravinu jde?
Jablka
Jablka. Pokud jíte stejně často rýži, vyprodukujete 69 kilogramů emisí, což se rovná jízdě autem z Olomouce do Písku. Milovníci těstovin v tomto případě zatěžují planetu 25 kily emisí, tedy asi jako když se jdete 184x vysprchovat.
6. Pivo nebo víno? Pitím kterého z těchto Čechy oblíbených nápojů zatížíte planetu více? Počítáme s jednou sklenicí vína a jedním půllitrem piva denně po celý rok.
Pivo
Pitím piva vyprodukujete emisí více, za rok pití je to u piva 243 kilogramů. Za to by se například vytopil průměrný dům v Británii na 38 dní. Sklenice vína denně zatíží planetu za rok pouze 114 kilogramy emisí.
7. Maso! Který druh masa zatíží planetu nejvíce? Počítáme s jeho konzumováním jednou až dvakrát týdně po dobu jednoho roku.
Hovězí
Když budete jíst po celý rok denně jeden hovězí „hambáč“, asi 75 gramů hovězího masa, vyprodukujete až 604 kilogramů emisí. Vepřové maso je oproti hovězímu pro planetu takřka pětkrát méně škodlivé, za rok jeho konzumací vyprodukujete 140 kilogramů emisí. Stejná porce kuřecího zanese planetu 106 kily emisí.
8. Čokoláda! Má větší uhlíkovou stopu mléčná, nebo hořká?
Hořká
Pokud si dáte jednu až dvě tyčinky hořké čokolády, rovná se vaše roční čokoládová uhlíková stopa 116 kilům emisí. Mléčná čokoláda za tu dobu zatíží planetu pouze 80 kily.
9. Jak jste na tom s kávou? Víte kolik kilogramů emisí vyprodukují ti, kteří pijí jeden šálek denně po celý rok?
155 kilogramů. Jedna káva denně po dobu jednoho roku se rovná najetí 640 kilometrů v autě.
10. Mléko! Rýžové, kravské nebo snad mandlové? Víte které má nejmenší uhlíkovou stopu při 3 – 5 sklenkách týdně po jeden rok?
Mandlové mléko
Nejméně planetu zahltí mandlové mléko. Pokud ho budete pít třikrát až pětkrát týdně, vyprodukujete za rok jen 29 kilo emisí. Rýžové mléko se rovná 49 kilogramům a kravské dokonce 131 kilogramům.
11. Které potraviny jsou nízkoemisní? Vybrali jsme z kalkulačky tři. Uhádnete, díky které vyprodukujete za rok při konzumaci jednou až dvakrát týdně nejméně emisí?
Ořechy
Ořechy mají uhlíkovou stopu velmi nízkou, za rok jejich pravidelné konzumace vyprodukujete jen 1,1 kilogramu emisí. Fazole budou planetu „stát“ 7 kilogramů a hrozny 9 kilogramů emisí.
10. Špagety, roury nebo trubky. Těstoviny si Češi dopřávají rádi, víte, jakou za sebou zanechají uhlíkovou stopu, pokud si je budete dávat jednou týdně po celý rok?
9 kilogramů emisí
Milovníci těstovin zatíží planetu devíti kily emisí ročně. To je jako jízda autem po 39 kilometrů nebo 69 osmiminutových sprch.