Káva a mléko. Hodí se k sobě, nebo škodí zdraví?
Přidat si mléko do kávy je podle mnoha „kávomaniaků“ takřka zločin, nemálo lidí si však bez něj svůj nápoj neumí představit. Vědci zároveň vyvracejí tvrzení, že toto spojení škodí zdraví, píše týdeník 5plus2.
Kdo si někdy na internetu hledal, jak se káva snoubí s mlékem či smetanou, jistě narazil na varování, že tato kombinace zdraví rozhodně neprospívá. Jak ale uvedl František Vyskočil z Fyziologického ústavu Akademie věd, žádné relevantní studie o podobném riziku nehovoří.
„Nápoj vzniklý kombinací kávy s nevelkým množstvím smetany, tedy asi pěti až deseti ml na šálek, nebo deseti až padesáti ml mléka na 100 ml kávy, není a nikdy nebyl předmětem žádných varování ani ze strany Světové zdravotnické organizace, ani amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv či jiných zdravotnických institucí,“ uvedl František Vyskočil pro iDNES.cz s tím, že se tyto instituce opírají o data-based studie, jež popisují vědecky získaná a statisticky zpracovaná měření či klinické údaje.
Občas sice lékaři zaregistrují od pacientů informaci, že po pití kávy s mlékem měli žaludeční nevolnost, ovšem tyto stížnosti jsou často poměrně neurčité.
„Každý z nás může reagovat na současný příjem jakýchkoliv dvou či několika naprosto neškodných potravin či nápojů úplně jinak,“ vysvětluje František Vyskočil. Nevolnost totiž nemusí mít žádnou spojitost s kombinací káva-mléko. Rozhodně nejde o „dietní chybu“, jako když si někdo dá teplé mléko s rybízem. Problémem může být intolerance na laktózu, která se stále častěji objevuje i v dospělosti, a to také u lidí, již do té doby žádné podobné obtíže neměli.
Co třeba ovesná náhrada?
Pro příznivce mléka v kávě se v takové situaci nabízejí rostlinné alternativy. „Doporučuji ovesný nápoj ve verzi barista, který v kombinaci s kávou skvěle chutná a navíc s tímto typem vyšleháte i dokonalou pěnu v domácích podmínkách,“ dává svůj tip farmář Martin Kudera.
Podle studie publikované v Journal of Food Science and Technology zabývající se vlivem konzumace ovsa na lidské zdraví, má navíc ovesný nápoj pozitivní vliv na trávení a kromě toho produkce ovesných nápojů má ve srovnání s kravským mlékem o 80 procent nižší emise skleníkových plynů a o 60 procent nižší spotřebu energie.
Pozor na sirupy a šlehačku
Pokud bychom se dívali na pití kávy s mlékem z hlediska hubnutí, může mléko do určité míry ovlivnit množství přijatých kalorií za den. Je totiž rozhodně lepší si dát do kávy pro zjemnění chuti právě mléko, než si svůj nápoj dochucovat různými sirupy či zdobit pořádnou dávkou šlehačky.
„Jednak to má s kávou jen pramálo společného a za druhé je to mnohdy nechtěný zdroj vydatné energie navíc,“ upozorňuje trenérka z Fitness Club pro ženy Contours Tereza Kompánková.
Pozitivní přínos
Podle odborné studie provedené Robinem Poolem, výzkumníkem v oboru lékařství na univerzitě v Southamptonu, může pití tří až čtyř šálků kvalitní kávy za den snížit riziko úmrtí na srdeční choroby a mohlo by mít i pozitivní zdravotní přínosy při chronickém onemocnění jater nebo vzniku ledvinových kamenů.
Ve studii je dále uvedeno, že konzumace kávy v množství do čtyř šálků za den (cca 230–408 mg kofeinu) může snížit až o 18 procent riziko vzniku rakoviny a přibližně o sedm procent se snižuje také riziko vzniku cukrovky II. typu.
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/kava-mleko-hodi-se-k-sobe-zdravi.A230814_082535_zdravi_pet#anketa-progress-A20230814_pet_691